BLOG

Czym różni się kominek gazowy od biokominka

Zarówno kominki gazowe jak biokominki są stosunkowo nowymi urządzeniami na Polskim rynku. Stąd wiele osób myli je ze sobą. Tymczasem różnica jest zasadnicza.

Kominek gazowy spala gaz (ziemny lub LPG) w hermetycznie zamkniętej komorze spalania oddzielonej od pomieszczenia szybą. Proces spalania jest kontrolowany za pomocą elektronicznego sterownika. Powietrze do spalania jest zasysane z zewnątrz budynku. Spaliny odprowadzane są na zewnątrz.

Biokominek spala bioetanol bezpoślednio z zawierającego go pojemnika. Powietrze do spalania jest pobierane z pomieszczenia, w którym pracuje biokominek. Spaliny również odprowadzane są do tego samego pomieszczenia.

Zestawienie różnic między kominkami gazowymi a biokominkami

Kominek gazowy Biokominek
Bezpieczeństwo
Dzięki zamkniętej komorze spalania i automatyce kontrolującej proces spalania kominek gazowy zapewnia bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa. Przepisy dopuszczają instalowanie kominków gazowych nie tylko we wszelkiego typu pomieszczeniach mieszkalnych (również z rekuperacją), lecz także w pomieszczeniach użyteczności publicznej (gdzie zabronione jest instalowanie kominków opalanych drewnem).

Teoretycznie, etanol i bioetanol powinien całkowicie spalać się na dwutlenek węgla (CO2) i wodą. Ale w warunkach rzeczywistych okazuje, że etanol nie spala się całkowicie.Oprócz CO2 powstaje:

-silnie toksyczny tlenek węgla (CO, czad);

- rakotwórcze związki organiczne jak benzen;

- gazy drażniące - dwutlenek azotu i formaldehyd;

- drobne cząstki węgla o średnicy mniejszą niż dziesięciotysięczna część milimetra, które mogą bez trudności przenikać w głąb ludzkiego płuca.

Wydajność cieplna
Moc od 5 do 20 kW i wydajność energetyczna na poziomie 75-80% sprawia, iż kominek gazowy może być traktowany jako źródło ciepła do ogrzania całego mieszkania lub nawet średniej wielkości domu. Moc cieplna na poziomie kilku kilowatów. Duża ilość ciepła tracona ze względu na konieczność intensywnej wentylacji pomieszczenia. Z tego też powodu nie nadaje się do budynków z rekuperacją.
Wygląd paleniska
podwojny palnik biokominek
Bardzo wiernie oddaje wygląd paleniska opalanego drewnem. Dzięki specjalnej konstrukcja palnika (spalanie z nadmiarem powietrza) płomień w kominkach gazowych ma typowy dla płonących polan drzewnych żółto-pomarańczowy kolor. Słabo widoczny niebieskawy płomień typowy dla swobodnie spalającego się etanolu. Dzięki specjalnym dodatkom do paliwa płomień może być nieco bardziej widoczny, jednak należy pamiętać, iż dodatki te łącznie ze spalinami wędrują do naszych płuc.

Kominki Element4 QuadBurner

Kominki gazowe dynamicznie zdobywają rynek i potrafią zadziwić nowościami.  Latem tego roku na prowadzenie w wyścigu technologicznym wybiła się holenderska firma ELEMENT4, która  jako pierwsza na świecie wprowadziła do sprzedaży kominek gazowy z pięcioma palnikami.

Kominki Element4 Summum z palnikiem RealFlame2

Palniki RealFlame 2 to najnowsza innowacja technologiczna firmy Element4.  Kominek z takim palnikiem prezentuje nadzwyczaj realistyczną wizję płomieni sprawiając wrażenie jak gdyby ognień wypływł bezpośrednio z polan.  Dodatkowa opcja żaru pod paleniskiem tworzy niepowtarzalną ciepłą atmosferę.

Kominki Element4 z palnikiem RealFlame

Palniki RealFlame to najnowsza innowacja technologiczna firmy Element4.  Kominek z takim palnikiem prezentuje nadzwyczaj realistyczną wizję płomieni sprawiając wrażenie jak gdyby ognień wypływł bezpośrednio z polan.  Dodatkowa opcja żaru pod paleniskiem tworzy niepowtarzalną ciepłą atmosferę.

Element4 Summum 140 najlepszym kominkiem gazowym na targach Heart and Home 2019 w Wielkiej Brytanii

Ostatnie targi Heart and Home 2019 okazały się bardzo owocne dla holenderskiego producenta kominków gazowych, firmy Element 4. Jury postanowiło wyróżnić najnowszy model kominka o nazwie Summum 140 tytułem najlepszego kominka gazowego roku 2019. To wielkie osiągnięcie będące zwieńczeniem lat wysiłków firmy Element4.

Nagroda została przyznana z uwagi na nowoczesny design produktu oraz wyjątkowo realistyczny efekt wizualny paleniska. „Summum 140 to pierwszy, tak szeroki kominek gazowy z palnikiem Real Flame. Zastosowane wzornictwo i piękny efekt płomienia przekroczył oczekiwania nas wszystkich.” – orzekli jurorzy przyznając prestiżową nagrodę.

Wyjątkowe modele kominków gazowych firmy Element4

Modele Modore/Tenore 240 MKII

Charakteryzują się one przede wszystkim dużymi gabarytami i bardzo długim paleniskiem. Wymiary szyby frontowej w obu modelach to 240 / 37,5 cm dzięki czemu uzyskujemy  przestronną wizję ognia. Model Modore oferuje dodatkowo czarne lustrzane plecy paleniska co nadaje mu głębi i optycznie zwiększa ilość płomieni. Idealny do zabudów w luksusowych apartamentach, dodaje pomieszczeniu wyjątkowego efektu, szyku i elegancji.

  

modore 240 cover

   

Model Tenore to w zasadzie Modore lecz w wersji Vis-a-Vis czyli z szybami po obu dłuższych stronach wkładu. Idealny do zabudów w centralnych częściach pomieszczenia często spotykany w miejscach użyteczności publicznej np. restauracjach.

 

 

 

Model Sky T MKII

Kominek gazowy o wyglądzie odbiegającym od  tradycyjnych modeli. Gdy zazwyczaj przeszklenia występują w kształcie podłużnego prostokątu ułożonego na dłuższym boku, ten model to bardzo wysoki bo aż 160 cm i szeroki na 70 cm wkład typu vis-a-vis. Ma największa powierzchnię szyby frontowej ze wszystkich modeli. Mimo swoich rozmiarów dzięki dwustronnemu przeszkleniu nadaje lekkości  całej  zabudowie i jest idealny do montażu w centralnej części pomieszczenia.  Wyposażony w podwójny palnik pozwala uzyskać widok naturalnie wyglądających dużych płomieni  przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia gazu.

 

 

 

Model Lucius 140 R

Jest to połączenie kominka typu vis-a-vis z kominkiem panoramicznym trójstronnym  występujący w trzech wariantach. Do wyboru mamy wersję całkowicie przeszkloną oraz  z plecami na 1/3 i 2/3 paleniska. Dzięki tym trzem konfiguracjom można go zaadoptować do różnego rodzaju aranżacji. Najczęściej montowany w centralnej części pomieszczenia za względu na bardzo duża powierzchnię całkowitą szyb. Dostępny w wersji z podwójnym palnikiem.

lucius 1lucius 2lucius 3

          

 Należy pamiętać, że wszystkie modele kominków gazowych firmy Element4 objęte są 5 letnią gwarancją na wszystkie elementy - również sterowanie, palnik płomienia kontrolnego, termoparę, iskrownik i oczywiście cały korpus kominka.

 

 

Problem z odprowadzeniem spalin a Element4 PowerFan

Najczęściej projektując wnętrze w którym planowany jest kominek gazowy staramy się go wyeksponować i umiejscowić w dobrze widocznym miejscu. Możemy wtedy napotkać problem z doprowadzeniem powietrza do paleniska i odprowadzeniem spalin. Kominek może byc umiejscowiony w centralnej części pomieszczenia przez co droga odprowadzania spalin znacznie się wydłuża. Często też projekt zabudowy samego wkładu kominkowego wyklucza ich odprowadzenie  bezpośrednio do góry. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu wymuszającego cyrkulację np. Element4 PowerFan. Dzięki temu długość przewodu kominowego może wzrosnąć niemal 4 krotnie i można go zamontować w dowolnym kierunku.

Poniżej film prezentujący zasadę działania systemu.

power flue    

 

 

DoubleBurner , podwójny palnik - podwójny efekt i oszczędność

Większość kominków Element4 wyposażonych jest w podwójny palnik. Jeżeli chcemy cieszyć się widokiem ognia bez uzyskiwania większej ilości ciepła - wtedy włączamy palnik frontowy zużywając minimalną ilość gazu. Jeśli natomiast chcemy wykorzystać pełną moc grzewczą kominka, wtedy włączamy również drugi palnik umieszczony w tylnej części paleniska. Jednoczesne uruchomienie dwóch palników daje nam wrażenie głębszego paleniska, płomienie rozkładają się na większej powierzchni  zwiększając efekt jego przestrzenności. Połączenie tej funkcji z wyłożeniem pleców paleniska czarnym lustrem daje wyjątkowo niepowtarzalny efekt.

 

  lucious 140r    lucious 140r 1 3

 

 

 

 

 

 

Zdalne sterowanie, Aplikacje mobilne, WIFI

Jako że urządzenia typu smartphone i tablet stały się nieodłącznym elementem życia codziennego, nasze kominki Element4 opcjonalnie maja możliwość sterowania poprzez połączenie WiFi za pomocą aplikacji mobilnej Element4 ProControl App.

Do wyboru mamy cztery tryby: manualny, kontroli temperatury, ekonomiczny oraz tryb umożliwiający czasowe zaprogramowanie pracy kominka. Cztery profile użytkownika zapewnią możliwość zapisania konfiguracji dla każdego członka rodziny z osobna. Dzięki temu w prosty i intuicyjny sposób możemy sterować swoim kominkiem dokładnie kontrolując jego pracę.   Linki do pobrania aplikacji : 

Na system iOS:             https://itunes.apple.com/us/app/element4/id587481632?mt=8

Na System Android:    https://play.google.com/store/apps/developer?id=Element4

BLOG Element4 App Procontrole      BLOG Element4 App Procontrole 2

 

Kominek Gazowy a miejsca użyteczności publicznej

 Zgodnie z normami prawnymi obowiązującymi w naszym kraju w miejscach użyteczności publicznej nie wolno umieszczać kominków z otwartym paleniskiem. Jako że kominki gazowe są urządzeniami z zamknięta komora spalania idealnie nadają się do tego celu. Z tego względu w innych krajach Europy ale także i w Polsce, produkty firmy Element4 można często spotkać w pubach, restauracjach, biurach i recepcjach hotelowych. W zależności od aranżacji można uzyskać efekt przytulności domowego zacisza bądź industrialnej ekstrawagancji. Klienci odwiedzający Państwa hotel, restaurację, pub, sklep bądź biuro na pewno docenią jego wyjątkowość. Natomiast dla nas będzie to wspaniała okazja zareklamowania naszego produktu.

Aby otrzymać od nas specjalną ofertę na zakup kominka gazowego do zamontowania w pomieszczeniu użyteczności publicznej prosimy o kontakt mailowy.

farmona      horeca image1

 

 

 

 

 

Element4 - renomowany producent kominków gazowych

Element4 to renomowany holenderski producent kominków gazowych, którego jesteśmy jedynym autoryzowanym dystrybutorem na naszym rynku. Produkty tej firmy charakteryzuje dbałość o detale i starannie dopracowane wzornictwo dzięki czemu pasują zarówno do stylowych jak i nowoczesnych wnętrz.

Szeroka gama modeli pozwoli dopasować kominek do każdego wystroju. Długości od 500mm do 2400mm stwarzają dla projektantów nowe możliwości podczas tworzenia projektów aranżacji wnętrz a liczne dostępne akcesoria  pozwalają na skonfigurowanie kominka wedle własnych preferencji. 

 

      

 

 

 

 

 

Subcategories